Stowarzyszenie Istnieje:
Regulamin i karta zgłoszeń
Wiśniowa 2024
w zakładce poniżej:


Licznik

Historia stowarzyszenia
Małopolskie Stowarzyszenie Hodowców Królików Rasowych i Drobiu Ozdobnego jest nową organizacją pozarządową powstałą w Gminie Wiśniowa. Nowy związek zrzesza członków z całej małopolski. Zebranie założycielskie zorganizowane było 12.01.2014 roku w budynku Urzędu Gminy Wiśniowa.

Pomysłodawcą stowarzyszenia jest Józef Górka, „ wspólne działania to krok do polepszenia hodowli drobnego inwentarza, jako organizacja będziemy mogli promować chów królików i drobiu ozdobnego jak również ułatwi nam to dostęp do wielu informacji”, tak wypowiada się na zebraniu założycielskim, miłośnik królików rasowych.



Głównymi celami związku jest podnoszenie oraz promowanie poziomu hodowli królików i drobiu ozdobnego, pomoc w zaopatrywaniu członków w materiały i produkty niezbędne w hodowli królików i drobiu ozdobnego, pokazy oraz wystawy królików rasowych i ptactwa ozdobnego, ochrona środowiska, ekologia, ochrona dziedzictwa przyrodniczego.



Małopolskie Stowarzyszenie Hodowców Królików Rasowych i Drobiu Ozdobnego nawołuje do czynnego członkostwa w organizacji, namawia ludzi by korzystali z możliwości które może dać im stowarzyszenie, im więcej członków tym większe możliwości w działaniu.



Założyciel Małopolskiego Stowarzyszenia Hodowców Królików Rasowych i Drobiu Ozdobnego, prezes stowarzyszenia. Zmarł w wieku 55 lat, 9 listopada 2015 roku.



Po śmierci założyciela stanowisko prezesa zajęła Monika Gil-Górka która kontynuowała dzialalnosc stowarzyszenia oraz jest wykonawczynią loga stowarzyszenia.



W centrum loga znajduje się królik, zasadnicza większość członków w Naszym stowarzyszeniu jest miłośnikami królików. Czemu akurat królik rasy Zajęczak? Otóż zajęczaki są rasą o wyjątkowo eleganckiej i wspaniałej sylwetce. Sylwetka to jedna z kategorii oceny tego królika. Zajęczaki dawniej nazywano „arystokracją króliczą” i jest to rasa zasadniczo różniąca się od pozostałych królików.

Przejdźmy teraz do piór, które oplatają Naszego zajęczaka, jako iż w naszych szeregach znajdują się miłośnicy drobiu ozdobnego, nie jest ich zbyt wielu to chcieliśmy uhonorować ich symbolem królewskiego ptaka, a jednym z najbardziej królewskich ptaków jest paw, a jego pióra są wszędzie rozpoznawalne i szybko kojarzone z tym wspaniałym ptakiem, stały sie one również symbolem naszych członków w stowarzyszeniu. Co robi słońce w takich barwach za zajęczakiem ? Otóż słońce jest symbolem źródła energii, a my jako Stowarzyszenie wspieramy odnawialne źródła energii jak również ochronę środowiska. Skąd wzięły się takie barwy na słońcu? Nasi drodzy czytelnicy, barwy są barwami województwa małopolskiego i tak powstało i zostało zaprojektowane przez Monikę logo naszego stowarzyszenia. Logo powstało w roku 2014.

Kontynuowane zostały pokazy w Szczyrzycu i Ludźmierzu, pierwsza wycena królików odbyła się w Ludźmierzu

Od 2019 do dziś funkcje prezesa pełni Łukasz Gil, wiceprezesem jest obecnie Daniel Płatek, skarbnikem został Adam Dziadkowiec, sekretarzem jest Marek Smaga, członkiem zarządu jest Paweł Domek. Komisję rewizyjną reprezentują, Rafał Foszczka - przewodniczący komisji, Krzysztof Drożdż - sekretarz oraz Dariusz Chwajoł - członek.

W trakcie kadencji Łukasza Gila została zorganizowana 1 Małopolska Wystawa Królików Rasowych w Wiśniowej, jest ona kontynuowana do dziś. Jego zaangażowanie i wkład oraz mobilizacja zaowocowała wielkim sukcesem udało się osiągnąć współpracę z Urzędem Gminy Wiśniowa, Starostwem Powiatowym Myślenice, oraz GOKiSEM.



Ówcześni członkowie wykazali się wielkim zaangażowaniem i zorganizowaniem. Zarząd i prezes obrali sobie za priorytet zorganizowanie 1 Małopolskiej Wystawy Królików Rasowych w Wiśniowej. Cel został osiągnięty i był sukcesem całego stowarzyszenia.



Partnerzy
Najbliższe wystawy: